/ by /   Kuchyně / 0 comments

Jak vyřešit prostor za kuchyňskou linkou

Prostor za kuchyňskou linkou je důležitou součástí každé kuchyně a jeho řešení klienti často podceňují a ještě častěji si s ním nevědí rady. Mnohem více se lidé zaměřují na výběr dekorů dvířek a pracovní desky, úchytek a spotřebičů… Jenže právě například u výběru varné desky je třeba se zamyslet, jakou ochranu je potřeba zvolit za ní. Existuje velké množství materiálů, které lze na zadní plochu kuchyně použít a každý z nich má své výhody a nevýhody. Ve svém článku provedu jejich výčet a stručně každý z nich popíši.

.

Ještě před tím, než popíši jednotlivé varianty řešení prostoru za kuchyňskou linkou, je třeba upozornit na to, že výběr „zad kuchyňské linky“ nemusí být vždy jen Vaší estetickou volbou, ale že je třeba zohlednit i bezpečnost a praktičnost zvoleného řešení. Například pokud užíváte v kuchyni plynovou varnou desku, Váš výčet možností vhodného řešení zadního panelu je značně omezený.

Z bezpečnostních důvodů neuděláte chybu při obložení kuchyně keramickými obklady, uvažovat můžete ještě o bezpečnostním kaleném sklu nebo grafosklu, ale tím víceméně Váš výběr končí. Plynová varná deska totiž pracuje s tzv. “otevřeným žárem”, což může např. zádové panely z laminátových desek nebo malby silně poškodit a u většiny dodavatelů by Vám v takovém případě pravděpodobně ani nebyla uznána záruka na poškozené části kuchyně. Proto je výběr vhodného materiálu zádové části kuchyně důležitý!

.

1) OBKLADY

Klasickým řešením, se kterým nikdy neuděláte chybu, jsou keramické obklady. Patří stále mezi nejčastější řešení prostoru za kuchyňskou linkou, protože jsou snadno omyvatelné, odolávají otevřenému žáru i vysokým teplotám, mají dlouhou životnost a i jejich designová stránka se neustále přizpůsobuje nejnovějším trendům.

Jediným úskalím, pro které přestávají být obklady ve velké míře oceňovanou a vyhledávanou alternativou, (mimo potřebu klientů učinit proti standardu větší změnu,) je nutnost vyspárování přechodů mezi jednotlivými kachlemi spárovací hmotou, která bohužel neodolává zejména nečistotám tak dobře jako samotné obklady. Určitým způsobem ale tento neduh mohou řešit tzv. velkoformátové obklady, kde je potřeba spárování minimální.

.

2) VÝMALBA A BETONOVÉ STĚRKY

Zřejmě nejméně vhodnou alternativou keramických obkladů je výmalba a různé druhy nástěnných stěrek. Nejspíše kvůli jedné z nejjednodušších aplikací se tato varianta stává volbou, nad kterou klienti poměrně často uvažují. Z designového hlediska se nejedná o vyloženě nešťastné řešení, nicméně praktická stránka věci zde trochu pokulhává. Ačkoliv v dnešní době již existují odolné barevné nátěry “vhodné pro kuchyně” a stěrky slibující zvláštní vlastnosti (voděodolnost, tepluvzdornost, snadná udržovatelnost i vůči olejovým kapkám), stále jde o nátěrové krytí, které v čase vyžaduje údržbu a někdy i opravy.

Při “pracování stěn” hrozí i jejich popraskání, z dlouhodobějšího hlediska jejich vyblednutí a i přes deklarované vlastnosti nátěrů se některých skvrn zbavit zkrátka nemusíte. Životnost těchto nátěrů se s životností obkladových materiálů nedá srovnat, i když např. betonové stěrky na tom nejsou zas tak zle. Z dlouhodobějšího hlediska se však i to zdánlivě nejjednodušší řešení může stát tím nejnáročnějším.

.

3) ZÁDOVÝ PANEL

Velmi oblíbeným, cenově přátelským a moderním řešením je využití tzv. zádového panelu v barvě pracovní desky (což ale není nutně podmínkou, zvolit můžete i jiný dekor). Jde vlastně o laminátovou desku o menší hloubce než je materiál využívaný na pracovních deskách; se stejnými vlastnostmi, což slibuje minimální údržbu a vysokou odolnost. Jeho nevýhodou je, že není vhodný za plynovou varnou desku, protože se přecijen jedná o dřevovláknitý materiál, který nemusí odolat otevřenému ohni.

V nejčastější podobě zaplňuje zádový panel celý prostor od hrany pracovní desky až po linii horních skříněk nebo odsavače. Formát zástěny je však variabilní až do maximálních rozměrů samotné deskoviny (obvykle 640x4100mm). Z designově zajímavých řešení tak můžete zástěnu zvolit jen do poloviny výšky prostoru mezi pracovní deskou a horními skříňkami, anebo naopak napojit dva a více panelů nad sebe a vytvořit tak ucelené obložení kuchyně až ke stropu.

.

4) KALENÉ BEZPEČNOSTNÍ SKLO

Mezi velmi hezké, designové a elegantní (a tudíž i dražší) řešení patří zádový panel z kaleného bezpečnostního skla. Záměrně zmiňuji celý dlouhý název této alternativy, neboť je naprosto nesmyslné použít k vyřešení prostoru za kuchyňskou linkou jakékoliv jiné sklo! Jednak je kalené bezpečnostní sklo odolnější proti vysokým teplotám, jednak jeho případné rozbití doprovází jiné jevy než u obyčejného skla. (Zatímco obyčejné sklo se Vám rozsype po celé kuchyni, kalené sklo se sice rozštěpí, ale střepy zůstanou pohromadě nalepené na zdi – tzv. efekt pavouka).

V dnešní době lze skleněný obklad nechat vyrobit téměř v jakékoliv barvě a nemusí být pouze čiré. Dokonce i z praktického hlediska je skleněný zádový panel přijatelnou volbou. Snadno se z něj odstraňuje nečistota, která se po hladké a jednolité ploše nemá kam “zažrat”, další výhodou je již zmíněná vysoká tepelná odolnost. Nevýhodou je jeho vyšší cena a lesklost plochy, kterou ne každá hospodyňka ocení.

.

5) GRAFOSKLO

Grafosklo je specifickým typem skleněného zádového obkladu. Je také vyrobeno z kvalitního kaleného bezpečnostního skla a má stejné vlastnosti. Po designové stránce nabízí ale něco navíc oproti klasickému kalenému bezpečnostnímu sklu. Tím navíc je myšlena možnost volby grafiky, fotografie nebo obrazu, které budou vyobrazeny na ploše skleněného obkladu za Vaší kuchyňskou linkou. Grafosklo je volbou pro klienty, kteří mají rádi trochu extravagance, chtějí svou kuchyň ozvláštnit a jsou ochotni si za to připlatit. Jde o cenově poměrně náročnou záležitost, ale určitě díky němu docílíte originální podobě Vaší kuchyně a “wow efektu” u Vašich návštěv.

.

6) TAPETA – V KOMBINACI S ČIRÝM KALENÝM SKLEM

Tapeta sama o sobě je pro užití za kuchyňskou linkou nevhodná, a to jak z praktického, tak i z bezpečnostního hlediska. Žádná tapeta na trhu není připravena na nápor, kterému prostor za kuchyňskou linkou musí při běžném provozu čelit! Pokud ale na tapetě trváte (ať už kvůli vzoru, kvůli designu, kvůli jejich individuální oblibě), tak řešení pro Vás existuje. Tapetu lze zasklít čirým diamantovým bezpečnostním kaleným sklem, která tapetě neubere nic z její vizuální podoby, ale dodá ji ony chybějící praktické vlastnosti. Je však třeba počítat nejen s vyššími náklady (tapeta + sklo), ale také s technickými možnostmi tohoto řešení. Čiré sklo není možné na tapetu nalepit, tudíž je potřeba jeho kotvení řešit pomocí minimálně 4 šroubků v rozích obkladu.

.

Takže kterou možnost byste pro svou novou kuchyň zvolili vy? Mně osobně se nejvíce líbí jednobarevné skleněné obklady, protože dodávají většině kuchyní šmrnc. (;


Leave a Reply